Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne NNW Kiedy warto się na nie zdecydować

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na te obowiązkowe oraz dobrowolne. O ile każdy z kierowców jest zobligowany do legitymowania się ubezpieczeniem OC pojazdu, to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) stanowi ubezpieczenie dobrowolne. Z uwagi na rosnącą liczbę wypadków oraz niespodziewanych zdarzeń na drogach, coraz więcej właścicieli pojazdów decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia NNW.

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW (czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) stanowi jedną z form ubezpieczenia, która ma za zadanie chronić życie i zdrowie nie tylko kierowcy ale także wszystkich pasażerów znajdujących się w aucie. Polisa NNW obejmuje poniesienie trwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanych w wyniku wypadku drogowego a także w sytuacji innych, pozostałych zdarzeń komunikacyjnych.

Warto wiedzieć, że odszkodowanie z polisy NNW jest wypłacane w przypadku gdy zdarzenie jest związane z ruchem pojazdów. W tym przypadku ruch pojazdu nie odnosi się tylko i wyłącznie do jazdy samochodem. Pojęcie to jest znacznie szersze i obejmuje takie czynności jak wsiadanie i wysiadanie z auta, ładowania pojazdu, jego zatrzymania czy naprawy.

Jak działa ubezpieczenie NNW?

Posiadanie polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków chroni tylko i wyłącznie w przypadku zdarzenia drogowego, które miało miejsce w związku z pojazdem do którego polisa została wykupiona. Sama polisa zadziała w sytuacji, gdy kierowca lub pasażerowie doznają na skutek zdarzenia rozstroju zdrowia, uszkodzenia ciała (o charakterze trwałym) oraz w przypadku śmierci któregokolwiek z uczestników wyżej wymienionych. Ubezpieczenie NNW najczęściej obejmuje także pasażerów, jednak w niektórych przypadkach polisę można wykupić tylko dla samego kierowcy.

Co ważne, ubezpieczenie NNW z uwagi na swoją dobrowolność, daje możliwość swobodnego zakresu kształtowania zakresu polisy. Rekompensata wypłacana w formie pieniężnej daje komfort psychiczny podczas podróżowania i stanowi doskonałe zabezpieczenie finansowe w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu, co przydaje się szczególnie w sytuacji konieczności poniesienia wysokich kosztów leczenia.

W samym zakresie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków mogą znaleźć się także:

– koszty zakupu leków,

– koszty zakupu sprzętu ortopedycznego,

– rehabilitacja,

– transport medyczny,

– usuwanie trwałych blizn poniesionych w drodze wypadku.

W zależności od wybranej oferty, ubezpieczenie NNW może zapewniać ochronę także na terenie Unii Europejskiej lub poza nią.